Pracownia Mikromodelarstwa i Historii Wojskowej
Nawigacja
Strona Główna
O nas
Forum
Artykuły
Linki
Galerie
Download

Szukaj
Kontakt
Obrazek dnia
Kolejna faktoria handlowa.Obok pastwisko
Kolonizacja 2012
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
45 lat PMiHW
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 135
Najnowszy Użytkownik: PawelD
40 lat PMiHW
Facebook
Martola
Strategie
Reko
Tannenberg 1914-2014 na rocznicę PMiHW
Prezentujemy na przygotowanej dioramie sceny ilustrujące końcowe fragmenty dogorywania Rosjan tuż przed pełną kapitulacją. Dla ułatwienia zrozumienia przekazu dołączyliśmy linię kolejową i związaną z nią rampę rozładunkową, bowiem manewr przerzutu wojsk z wykorzystaniem kolei był niemal decydującym czynnikiem dla skutecznego wywalczenia lokalnej przewagi przez Niemców. Należy tu pamiętać, że inna szerokość torowisk na obszarze pozostającym w jurysdykcji Rosjan uniemożliwiła im podobne wykorzystanie istniejących linii kolejowych. Tym samym 2 Armia Rosyjska Samsonowa mogła zostać osaczona i pobita przez Niemców zanim mogła przyjść z pomocą Armia dowodzona przez Rennenkampfa.


Rosjanie są tu z trzech stron osaczeni przez Niemców. Ściśnięci na niewielkim obszarze, ostrzeliwani z różnych stron, pozbawieni zaopatrzenia, wymęczeni i głodni tracą siły, upada morale, kolejne jednostki kapitulują, bo nie ma drogi ucieczki ani szansy na ratunek z zewnątrz. Pokazujemy na dioramie szereg typowych „obrazków” z bitwy na Mazurach. Jesteśmy w krainie jezior i lasów, widzimy paniczną ucieczkę cywilów z obszaru walk, widzimy polowe szpitale, obozy wojskowe, wojskowe kolumny w marszu, transport kolejowy, pozycje artylerii, czy naprędce przygotowane stanowiska bojowe, okopy, leje po wybuchach pocisków… Tu i ówdzie toczy się jeszcze normalne, cywilne życie. Stąd zwierzęta hodowlane, psiaki, kury…. Ale można również dostrzec przesłuchanie jeńców, albo doprowadzanie dezerterów…

Uważne pooglądanie poszczególnych fragmentów da też zapewne satysfakcję z poziomu i jakości wykonania nie tylko samych makiet, czy elementów nastawnych wystroju terenu. Pozwoli dostrzec różnice w umundurowaniu, wyposażeniu i uzbrojeniu stron. Jednostki kawalerii /Rosyjscy Kozacy, Dragoni czy Huzarzy oraz Niemieccy Ułani/,rowerzyści czy Landwera Niemców, naprzeciw regularna piechota Rosjan, Kozacy spieszeni czy gwardziści.

Podstawowy dla stron sprzęt artyleryjski, jaszcze amunicyjne, zaprzęgi artyleryjskie, typowe wozy taborowe…Szereg zdjęć dołączonych do tego materiału -mamy nadzieję- ułatwi wczucie się w atmosferę sprzed równo 100 lat. Bitwa zakończyła się 28 sierpnia 1914 roku.

Rozumiem, że temat, w ślad za tym teren prezentowanej akcji, jest mniej atrakcyjny dla zewnętrznego widza niż prezentowany podczas majowej Nocy Muzeów czy Festynu Ulica Integracyjna. Wówczas rozległe zamczysko (Ragneta) i barwne hufce Zakonne, Litewskie czy Smoleńskie były bardziej barwne. Niemniej z XV wieku przenieśliśmy się w XX wiek tym samym dostrzegając okrągłą rocznicę jednej z ważniejszych bitew I Wojny Światowej.

Poza rocznicą pracowni, podczas której dioramę zobaczą zaproszeni Goście pragniemy zaprezentować naszą pracę młodzieży z wolskich szkół, co nastąpi w najbliższym czasie. Tym samym rozszerzymy obowiązujące programy nauczania i wykroczymy daleko poza obowiązujące minimum programowe. A przecież nikomu jeszcze nadmiar wiedzy nie przeszkodził…. I nasze podstawowe hasło: nauka przez zabawę dotrze jako oferta i propozycja pracowni do licznej grupy młodych ludzi. Mam nadzieję, że forma i efekt naszej pracy przypadła Państwu do gustu,

Założyciel PMiHW Sławomir Rakowiecki
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.