Pracownia Mikromodelarstwa i Historii Wojskowej
Nawigacja
Strona Główna
O nas
Forum
Artykuły
Linki
Galerie
Download

Szukaj
Kontakt
Obrazek dnia
Czołówka naprawcza. Andrzejkowi nie chciało się skończyć podstawek
Wielka bitwa z przełomu maja i czerwca 1940 roku we Francji
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
45 lat PMiHW
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 135
Najnowszy Użytkownik: PawelD
40 lat PMiHW
Facebook
Martola
Strategie
Reko
Słowniczek pojęć morskich – terminologia ; zastosowanie w PMiHW
Słowniczek pojęć morskich – terminologia ; zastosowanie w PMiHW

Kilku z Was namawia mnie, do przeprowadzenia kolejnej akcji - po wstępnym chociaż przeszkoleniu na morzu - w obszarze Atlantyku i z użyciem okrętów podwodnych atakujących konwoje transportowe. Uznałem, że zamieszczenie w formie powszechnie dostępnego, a kolejnego artykułu na stronie Pracowni pozwoli w tzw. czasie wolnym choć wstępnie zapoznać się z częścią stosunkowo trudnej dla początkujących terminologii. Większość definiowanych pojęć odsyła do Przepisów w części wyjaśniającej sposób posługiwania się; niemniej materiał ten stanowi zbiór wiele wyjaśniających definicji. Polecam szczerze.

Drugą część stanowi zestaw info o różnych typach niemieckich okrętów podwodnych, trzecią ułatwiająca wiele w trakcie akcji tabelka prowadzona przez dowódcę w akcji....Pozdrawiam. SRAphrodite
- urządzenie do zakłócania radarów za pomocą odbitych impulsów
/ Uboot po użyciu przez npla. radaru pop pod wodą, lub morskiego na wodzie musi wyrzucić 5 lub 6 na K6 co powoduje , że npl. ma zakłócenia i nie może nic wykryć w tej kolejce bez podania przyczyn./

ASDIC – skrót brytyjskiego Anti-Submarine Detection Investigation Commitee. ( Komitet badań nad wykrywaniem okrętów podwodnych )
Potoczna nazwa urządzenia umieszczonego pod dnem okrętu i stosowanego do wykrywania zanurzonych okrętów podwodnych. / patrz przepisy /

ASV - lotniczy , montowany w samolotach centymetrowy ( tj o takiej długości fali ) radar morski do wykrywania okrętów nawodnych.W oryginale zasięg MK2 3 mile ( patrz przepisy )

Athos
- antena radionamiernika; posiadanie pozwala pozyskiwać informację o nadaniu sygnału radiowego przez jakiś obiekt z określeniem czasu i pozycji . Pozycja jest w tym wypadku informacją dotyczącą obszaru 12x12 mm na mapie, lub w wersji „wystawionych okrętów” 120 x 120 cm. Nie daje informacji o obiekcie emitującym.

Bachstelze - ( w dowolnym tłumaczeniu : wodne szczudła) – wiropłat, bezsilnikowy Focke-Angelis holowany na wysokości 100 metrów za wynurzonym op. Potrajał widoczność.
W PMiHW +60 w widoczności dla posiadacza.Jedna kolejka na złożenie/rozłożenie.

BALI
– antena detektora radaru. Posiadanie daje informację, że npl dokonał namierzenia radarem naszego obiektu.

B – Dienst
– niemiecka sekcja wywiadu zajmująca się monitirowaniem i rozszyfrowywaniem morskiej korespondencji radiowej.

Betasom - dowództwo włoskich okrętów podwodnych

BdU – Doenitz, potocznie dowództwo niemieckiej broni podwodnej

Bletchley Park – brytyjska Rządowa Szkoła Kodów i Szyfrów mieszcząca się w wielkim dworze w Buckinghamshire na północ od Londynu. Miejsce dekodowania m.innymi morskich komunikatów ENIGMY .

Boldt
– w potocznym tłumaczeniu: osioł morski; - środek niemiecki ułatwiający ucieczkę zanurzonego op. Atrapa kiosku op wyposażona w wytwornicę szumów, ciągnięta na linie za okrętem i wypuszczająca zużyty olej i ropę. Dezorientowała ścigający okręt . W PMiHW posiadanie powoduje „pomyłkę” o 15 cm na niekorzyść okrętu.poszukującego.Dotyczy zarówno namiarów jak ataków bg.

Chrapy – schnorhell – rura wysuwana równolegle z peryskopem , zabezpieczona przed zalaniem, umożliwiająca pływanie w pozycji zanurzonej na silnikach diesla. Powodowała dyskomfort załogi, ale zapewniała „bezpieczne” ładowanie akumulatorów i ich oszczędzanie.

FAT - jedna z odmian niemieckiej torpedy, o różnych zapalnikach zdolna do osiągania celu zygzakując.

Fliege - potocznie: mucha; detektor radarowy ostrzegający o pracy radaru w odległości do 100 cm w PMiHW. Dla „zadziałania” posiadacz musi wyrzucić 6 na K6. Działa razem z peryskopem.

Freya - detektor radarowy ostrzegający o pracy radaru morskiego.Zasięg jak radar morski.Dla uzyskania ostrzeżenia należy wyrzucic 6 na K6.

HF/DF - Huff-Duff brytyjski radionamiernik wysokiej częstotliwości .Identyfokował „swój czy wróg” i lokalizował pozycję nadawania sygnałów radiowych w kwadracie 12x12 mm na mapie lub 60x60 przy jednostkach „wystawionych”.Urządzenie technicznie skuteczniejsze od niemieckiego, tym samym nie wymaga rzutów.Okręt posiadający jest wprost informowany o emisji.

Hydrofon
- urządzenie wykrywające dźwięki pod wodą. W ogólnym użyciu.(patrz przepisy )

Hedgehog - jeż: miotacz od 12 do 24 granatów przeciw op; umieszczany na obrotowej podstawie w dziobowej części eskortowców. U nas nastawiany na jedną głębokość ; traktowany skutecznościowo jako jedna bg. Groźna broń.

Kaleu - dowódca U-boota; kapitanleutnant

Kalipatrone - respirator z wkładem potasowym pochłaniający dwutlenek węgla; urządzenie pozwalające oczyszczać powietrze w zanurzonym op.

Kałamarnica- Squid - wyrzutnia ( rufowa, zwykle podwójna bomb głębinowych )

Kąt kursowy: kąt zawarty między kursem własnego okrętu a linią namiaru na obserwowany obiekt

Kiosk- typowa „nadbudówka „ okrętu podwodnego. Miejsce dowodzenia okrętem.

Keroman – jeden ze schronów op w Lorient.100% bezpieczny.Nigdy ani jeden schron op nie został zniszczony żadną bronią mimo wielokrotnych prób. Grube stropy betonowe + warstwy ziemi.

Metox - typ jednego z niemieckich detektorów radarowych.

Milchkuch - potocznie- mleczna krowa- U-XIV, czasem innego typu.Zaopatrzeniowy okręt podwodny z częściami zamiennymi, zapasowymi torpedami, ropą, żywnością, rezerwową załogą. Tylko incydentalnie używany w akcjach dosłownie bojowych. Pozwalał na długotrwałe operowanie w zadanym rejonie bojowych op.

Naxos - doskonały niemiecki detektor radarowy nowej generacji.Posiadanie daje informacje o falach radarowych w przestrzeni.Bez rzutu, ale i bez informacji kierunkowej.Zasięg jak odsłuchiwany radar.

Sążeń - sześć stóp = 1,83metra.

Sonar - amerykańska wersja asdiku. Skrót od Sound Navigation and Ranging, czyli urządzenie wysyłające ultradźwięki, dzięki niemu można było wyszukiwać1 zanurzone op i oceniać odległość od nich na bazie pomiaru czasu. Nie do końca precyzyjne.

Spargel
- dosłownie: szparag- potoczna nazwa peryskopu.

Tetis - kod U-bootów stosowany w Enigmie, tj maszynie szyfrującej.

Torpex
- typ materiału wybuchowego stosowanego w torpedach; wodoodporny, skład: mieszanka cyklonitu, trotylu i proszku aluminiowego. Bardzo silny.

Trym - podłużne wyważenie tj. wypoziomowanie zanurzonego op.

Wabos - skrót potoczny słowa : wasserbombe tj bomba głębinowa;

Wanze - detektor radarowy, inny model; patrz naxos, metox

Wintergarten - ogród zimowy- potoczna nazwa zabezpieczonego relingiem pomostu w tylnej części kiosku.Tu rozmieszczone były działka plot.Miejsce wypoczynku załóg na powierzchni.Anglicy zwali tę część czasem „estrada”.

Zaukonig - T-5 - niemiecka torpeda akustyczna. W PMiHW za atak taka torpedą jest +1

Bazy U-bootów we Francji: było ich 6. Mieściły się w: Brest, Lorient, La Pallice, La Rochelle, St. Nazaire, Bordeaux.. Wszystkie miały ogromne bunkry dla op.Nazwy niektórych to: Keroman,Wenzel, Valentin.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.