Pracownia Mikromodelarstwa i Historii Wojskowej
Nawigacja
Strona Główna
O nas
Forum
Artykuły
Linki
Galerie
Download

Szukaj
Kontakt
Obrazek dnia
Czołówka naprawcza. Andrzejkowi nie chciało się skończyć podstawek
Wielka bitwa z przełomu maja i czerwca 1940 roku we Francji
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
45 lat PMiHW
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 135
Najnowszy Użytkownik: PawelD
40 lat PMiHW
Facebook
Martola
Strategie
Reko
Mechanika walki na makietach
Prezentujemy specjalną galerię zdjęć, w której prezentowane są panoramy naszego pola walki. Ale celem zamieszczenia tej galerii jest pokazanie nie makiet, modeli, figur czy wystroju terenu. Jest pokazanie jak strzelamy, jak się po makietach poruszamy, jak przy modelach lokujemy kartki z informacją o trafieniach, punktach, uszkodzeniach, skutkach losowych, morale… Widać nasze przyrządy pomocnicze. Miarki /podziałki/, „strzelawki”, kostki /różne: 6,10,12 ?ścienne/ , skrótówki przepisów, amunicją /różnego kształtu i długości - fragmenty zapałek o kolorowych główkach../

My prowadząc bitwę musimy po makietach się przemieszcza?. Umiejętnie. Obowiązuje też specyficzny kodeks zachować i wzajemnej współpracy podczas wykonywania poszczególnych czynności. Dlatego, kiedy –jak zalecam- tą galerię będzie się oglądać należy zwróci uwag na szereg szczególnych czynników. Są fotki, na których pokazywane jest ujęcie momentu oddawania strzału z tzw. „strzelawki”. Proszę popatrzeć, jak ułożone są ręce „strzelca”. Lufa oparta jest na dłoni, nie wystaje zbyt w kierunku celu. Proszę dostrzec jak reaguje inna duo? „osłaniająca” to, co nie jest objęte strzałem, asekurująca, by pocisk gdzie niepotrzebnie nie pofrunęły. Proszę pooglądać sylwetki osób na makietach. My prawie „fruwamy” w powietrzu ponad terenem, by nie zniszczy elementów wystroju, nie uszkodzi modeli czy żołnierzy.

Zwykle prezentujemy zdjęcia pokazujące pole akcji wówczas, kiedy większość naszego pomocniczego wyposażenia tam po prostu nie występuje. Ale w bitwie używamy figur żołnierzy na podstawkach, nawet wtedy, kiedy są oni w trakcie przewożenia np. na samochodzie ciężarowym. W trakcie akcji bojowej, kiedy liczy się dowodzenie, myślenie, realizacja planu i celu elementy estetyki schodzą na dalszy plan. Stąd, kiedy robimy zdjęcia np. desantu na pojeździe to używamy sylwetek figur bez podstawek, starannie lokujemy pasażerów.

W walce ważne jest by jechała właściwa ilość odpowiednio dobranych żołnierzy, we właściwe miejsce i we właściwym czasie. Dlatego część ujęć „czysto z akcji” prezentuje pole walki tak, jak ono wygląda. Realnie nie reprezentacyjnie!! Widać wówczas spody podstawek, bo figura leży swobodnie tam gdzie powinna, bo tak ulokować ją dowódca. Podobnie jest z personelem obsługującym sprzęt zespołowy. Artylerzyści, Moździerzyści, snajperzy, saperzy, członkowie załóg transporterów opancerzonych. To nic niechlujnego. W praktyce tak to wygląda.

Myślę, że galeria którą polecamy uważnie i ze zrozumieniem przejrzeć wiele o tych sprawach powie i wyjaśni. Materiał ten jest szeroko adresowany, bo opisywane zjawiska występują we wszystkich okresach , co więcej, tak podczas akcji toczonych na makietach, jak i akcji z wykorzystaniem terenu nastawnego. Kliknij, aby przejść do galerii.

Przyjemnych łowów na makietach!! Instruktor
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.