Pracownia Mikromodelarstwa i Historii Wojskowej
Nawigacja
Strona Główna
O nas
Forum
Artykuły
Linki
Galerie
Download

Szukaj
Kontakt
Obrazek dnia
Diorama, Ragneta, szturm
Ach te witryny!
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
45 lat PMiHW
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 135
Najnowszy Użytkownik: PawelD
40 lat PMiHW
Facebook
Martola
Strategie
Reko
Dwie bitwy szkoleniowe - wrzesień 2012r.
Początek Barbarossy i Francuskie przeciwnatarcie w czasie wojny 1940 roku

Dla obu niszowych zestawów początek roku w Pracowni był benefisem najnowszych jednostek. Omówienie sprzętu, jego cech, wad i zalet. Prezentacja jednostek. Zasady doktrynalne związane z użyciem rodzajów sprzętu. Wyszkolenie, organizacja, taktyka i łączność. O morale nie wspominając. Te zagadnienia „otwierały” przygotowania do obu walk. Przepisy niszowych okresów znakomicie sprawdziły się w obu akcjach. Totalna klęska Rosjan w trwającej dwa dni akcji bojowej oddała bardzo fajnie ich braki w wyszkoleniu, łączności i niedoskonałości stosowanej w Armii Czerwonej taktyki. Rzecz działa się w skali 1:10, co oznaczało, że jednemu używanemu modelowi w rzeczywistości odpowiadało 10 wozów ( umownie nieco-kompania). Wystąpił na froncie wschodnim jeden batalion wozów Wehrmachtu, + oczywiście jednostki piechoty i stosowne wsparcie. 8 pojazdów niemal dosłownie rozszarpało 4 Brygady czołgów radzieckich. A były tam T26, BT2, BT5, BT7… W dodatku wspierane kompanią KV1…Zginęły wszystkie… Fakt, pewną winę ponosi dowódca radzieckiej piechoty (Kuba), który pasywnie tkwiąc w bronionym obszarze dał się „powybijać” do nogi. Tu pojedyncze stanowiska strzeleckie i trudność odnalezienia się w innej rzeczywistości okazały się bardzo kłopotliwe. Wchodzenie do akcji Brygad Radzieckich oddane zostało tak, że przed akcją, przy użyciu K12 dowódcy Radzieckich Brygad Pancernych dowiedzieli się, kiedy –mając ogólny, wstępny rozkaz- wejdą do akcji. Ułożyło się tak, że Brygada na T26 prawie już nie istniała, gdy wchodziły do działania Brygady na BT2 i BT5. Jako ostatnia włączyła się do walki grupa wozów BT7. Od miotacza płomieni Rosjanie stracili KV… Swoje zrobił działon baterii 88mm…

Dowódcy Niemieccy z dużą pewnością siebie przystępowali do drugiej bitwy, w lekko zmienionym składzie. Tym razem 13 wozów w skali 1:5 /wóz (model)-pluton/ niemieckich, nieco wcześniejszych wersji /w tym aż 4 Pz I/ poszło do natarcia w styk formacji Francuskich i Brytyjskich. Nie było 88 ppanc, ale za to 5 typowych dział ppanc. i dwie Hb 105.
I tu panowie oficerowie się przeliczyli. Okazało się , że śmieszne i wdzięczne FT17 nie muszą się dać na życzenie zabijać. Że Hotchkiss H35 czy H39, że Somua S35, wreszcie potężne Chary nie są łatwym przeciwnikiem. Pewność siebie szybko zgubiła Niemieckich dowódców. Zignorowanie i nie wykorzystanie własnych armat ppanc /2x 50mm + 3 razy 37mm/ szybko zaczęło się mścić. Jeśli podczas całej akcji padł raptem jeden strzał z niemieckiego działała przeciwpancernego….Doszło do tego, że natarcie niemieckie zostało zatrzymane, ba, siły niemieckie przeszły do odwrotu, a zanim dołączyli do akcji Brytyjczycy, dowódcy niemieccy poddali bitwę…

Podczas obu akcji dała się zauważyć bardzo widoczna różnica w poziomie dowodzenia. Angel, Jan, Paweł zaczynają stanowić klasę dla siebie. Mariusz, Krzysztof, Andrzej Misiek, Bocian, Tomek, Wojtek pozostają na określonym, poprawnym poziomie. Kiepsko jest z Kubą, ewidentnie uczącymi się są Jaś, Łukasz, Adam. Olo ostatnio jakby „odpadł od stawki” dowódców i trudno jest go umieścić w podobnej klasyfikacji. Czyżby unikał bitew?

Kolejna sprawa to dowodzenie piechotą. Zaczyna być potrzebna bitwa, w której najcięższymi środkami ogniowymi będą ckm i granatnik. Występuje tak duże przyzwyczajenie do niemiłosiernego eksploatowania broni ciężkich, zespołowych, że wyraźnie obserwuję nie docenienie na polu walki piechoty. Rozumiem, że bitwy są ciekawsze jeśli bierze w nich udział wysoki procent fajnego sprzętu technicznego, ale przypominam, że walka to rola ludzi. Szkołę walki piechoty w najbliższym czasie zrealizujemy.

Pozdrawiam i życzę pomyślnych łowów na makietach. Instruktor


Skład Radzieckich wojsk pancernych w operacji Barbarossa

Łącznie: 61 Dywizji Pancernych, 31 Dywizji Zmechanizowanych
Sformowane w Korpusy Pancerne w składzie: 2 Dyw. Panc, Dyw. Zmech., Pułk Motocyklowy, batalion łączności, batalion saperów

W Korpusie 1025 czołgów: 120 ciężkich KW lub T35, 420 średnich T-34, 316 szybkich BT, 17 lekkich pływających 152 lekkie T-26.
Ponadto: 268 ciężkich sam. panc. BA6, BA10 i 116 lekkich sam. panc. BA20

Korpusy etatowo miały do dyspozycji: 4091 samochodów i 298 ciągników artyleryjskich

UWAGI, CIEKAWOSTKI:
Ponad 1700 czołgów w okręgach przygranicznych w ZSRR to wozy KW 1 lub KW 2 i T-34 nie mające w ogóle odpowiedników w armii niemieckiej!!! Zdecydowanie lepsze!!

W tym czasie pojazdy te odznaczają się wszystkimi cechami nowoczesnego czołgu takimi jak silne, dobrze ukształtowane opancerzenie, skuteczne uzbrojenie w postaci armaty 76,2 mm, która na typowych odległościach starcia przebijała pancerz dowolnego czołgu niemieckiego, napęd w postaci silnika wysokoprężnego, na ciężkie, słabo zapalne paliwo i szerokie gąsienice ułatwiające poruszanie się w terenie. Kuleje jakość wykonania fabrycznego, powodująca wysoką awaryjność, oraz jest dotkliwy brak części zamiennych.

W niemieckich Grupach Pancernych aż ¼ wozów to lekkie Pz II ze słabym opancerzeniem i uzbrojeniem w postaci działka 20mm.

Najgorszy czołg radziecki T-26, przy podobnej odporności pancerza i zbliżonych własnościach trakcyjnych dysponował silniejszym uzbrojeniem – działko 45mm. Podstawowy wóz niemiecki Pz III odpowiadał możliwościami bojowymi czołgom BT-5, BT-7. Miał co prawda silniejszy pancerz (z którym jednak dawały sobie radę działka 45mm), ale z działkiem 37mm ustępował wozom radzieckim pod względem uzbrojenia.
Popularne „trójki” były też nieco wolniejsze od wozów BT.

Z drugiej strony wozy niemieckie miały lepsze urządzenia celownicze, wszystkie były wyposażone w radiostacje, podczas gdy wśród pojazdów ZSRR miał ją co 10…
Łączność stanowiła piętę achillesową radzieckich czołgów i sił zbrojnych. Niedawno dopiero zaczęło się wyposażanie czołgów i samolotów w sprzęt łączności, którego w dodatku używano tylko sporadycznie. Było to spowodowane słabym wyszkoleniem radiotelegrafistów i operatorów radiostacji na wszystkich szczeblach, oraz brakiem zaufania do łączności radiowej i nieprzyzwyczajeniem kadry dowódczej do wykorzystywania tego sposobu łączności. W rezultacie mimo istnienia jakiejś ilości sprzętu łączności, komunikowano się głównie za pośrednictwem łączników, gdyż w warunkach wojny, szczególnie manewrowej, łączność przewodowa (telefoniczna) szybko stawała się bezużyteczna.

Instruktor.


Skład czołgów Wehrmachtu na początku operacji Barbarossa

Łącznie:

3397 czołgów i 246 dział szturmowych StuG III oraz 116 czołgów z miotaczami płomieni;

1 Grupa Pancerna: 728 czołgów w tym: 219 PzII, 100 Pz III działami 37mm, 255 PzIII von Kleist z działami 50mm, 100 Pz IV oraz 54 Pz befehl na Pz III.

dywizje: 5 Pancernych, 4 Zmotoryzowane

2 Grupa Pancerna: 994 czołgi w tym: 18 Pz I, 241 Pz II, 159 Pz III z działami 37mm, Guderian 381 Pz III z działami 50mm, 138 Pz IV, oraz 57 PZ befehl na Pz III.

dywizje: 5 Pancernych, 3 Zmotoryzowane, 1 Kawalerii

3 Grupa Pancerna: 942 czołgi w tym: 126 Pz I, 152 Pz II, 121 Pz IV, 507 Pz 38(t), Hoth 36 Pz befehl na Pz III

dywizje: 4 Pancerne, 3 Zmotoryzowane

4 Grupa Pancerna: 570 czołgów w tym: 139 Pz II, 71 Pz III z działami 50mm, 50 Pz IV, Hoepner 155 Pz 35(t), 118 Pz 38(t), 37 Pz befehl na Pz III

dywizje: 3 Pancerne, 3 Zmotoryzowane

We wszystkich Grupach Pancernych dodatkowe Dywizje Piechoty i/czasem Ochrony.

UWAGI:
Etat Radzieckiego Korpusu Pancernego liczy 1031 wozów w tym czasie, czyli każdy taki Korpus jest silniejszy od każdej z Grup Pancernych!! A jest ich 26!

Niemcy mają jeszcze w Finlandii: 34 francuskie H38 i Somua S35 w jednym oraz 44 Pz I, 15 Pz II, 15 Pz III z działami 37mm w drugim batalionie czołgów.
Jako pełnowartościowe uchodzi: 409 Pz IV oraz 707 Pz III z działami 50mm czyli mniej niż 1/3 wszystkich użytych.
Komentarze
felek777 dnia paĹşdziernik 03 2012 00:19:17
Mam prośbę o korektę opisu obu starć szkoleniowych !!! Szczegóły jutro na zajęciach smiley
ratowniczy dnia styczeń 24 2014 00:24:36
Ciekawie, nowocześnie i przede wszystkim czytelnie. Super stronka.
---

buty strażackie
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.