Pracownia Mikromodelarstwa i Historii Wojskowej
Nawigacja
Strona Główna
O nas
Forum
Artykuły
Linki
Galerie
Download

Szukaj
Kontakt
Obrazek dnia
Pałac Inwalidów
Lazurowe wybrzeże, Saumur, Paryż, Bruksela, Kolonia, Munchengladbach
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
45 lat PMiHW
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 118
Najnowszy Użytkownik: PawelD
40 lat PMiHW
Facebook
Martola
Strategie
Reko
40 lat Pracowni Mikromodelarstwa i Historii Wojskowej
Pracownia Mikromodelarstwa i Historii Wojskowej założona została przeze mnie w Młodzieżowym Domu Kultury na Kole na Woli w Warszawie w 1974 roku jeszcze pod nazwą „ Klub Hobbystów”. Stanowi najstarszą w kraju instytucję – organizację zajmującą się mikromodelarstwem wojskowym, dioramistyką, wargamingiem i różnego szczebla działaniami prowadzonymi z użyciem żołnierzy i modeli zawsze w oparciu o realia historyczne.


Jury konkursowe
To tu, w Pracowni powstawały przepisy do poszczególnych okresów historycznych, w których toczymy bitwy i kampanie. 40 już lat istnienia Pracowni pozwoliło na wyszkolenie wielkiej liczby pasjonatów, samodzielnych modelarzy i hobbystów. Funkcjonują w wygenerowanych ze środowiska Stowarzyszeniach i Grupach Rekonstrukcji Historycznych, część takich jest dziś integralną strukturą w Pracowni. Liczne osiągnięcia i wręcz spektakularne sukcesy są dorobkiem Pracowni i jej długoletnich uczestników.

Kilka placówek-podobnych pracowni, które dziś funkcjonują tylko w samej Warszawie kierowanych jest i prowadzonych przez wychowanków Pracowni. Są nimi np. pracownia Strateg w Śródmiejskim Domu Kultury czy pracownia Grot w dzielnicy Białołeka. Podobnie klub Yelonky na Bemowie to grupa byłych wychowanków KH MDK, później PMiHW ZWPEK. Współpracujemy z bratnimi ośrodkami w Krakowie, Brnie,Wiedniu, Kolonii i Monachium, które współtworzyliśmy. Obejmujemy swoim działaniem 20 okresów historycznych, dla których opracowaliśmy zestawy przepisów – zeszytów dydaktycznych stanowiących podstawę działania. Dysponujemy zestawem ponad 150 makiet terenu, ponad 140 tysiącami figur żołnierzy i ponad 6 tysiącami modeli czołgów, samolotów, okrętów. Mamy zweryfikowane, uzupełnione i uaktualnione zestawy kompletnych przepisów do wszystkich okresów, oraz, dodatkowo szereg tzw. opracowań niszowych. Są nimi dla np. II Wojny Światowej: Afryka Północna, Wojna Niemiecko-Francuska 1940 roku, czy Barbarossa; dla Średniowiecza to np. podokres Krucjat. W „niszówkach” są potężnie rozbudowane przepisy, uszczegółowione charakterystyki broni, czy choćby skala liczbowa, pozwalająca na realizację działań w wydaniu 1:1, 1:5 i 1:10.

Kontakt z nami jest łatwy – to adres poczty : bosspmihw@zwpek.pl

Moja Pracownia uczy, bawi i wychowuje. Tu toczymy nasze bitwy, uczymy się historii, geografii i wielu aspektów sztuki kierowania, zarządzania, logistyki i decydowania. Bez względu na różnice wiekowe, mając możliwość wybrania sobie najciekawszego okresu historii daleko wykraczamy poza ramy programów edukacyjnych wszystkich szczebli i realizujemy coraz to nowe projekty. Wielu wychowanków pracuje dziś naukowo, jest autorami licznych publikacji i prac naukowych. Jak w każdym środowisku i u nas są wzajemne sympatie i różnice zdań. Jest mi miło, że dawni uczestnicy nie zaprzestając aktywnego uczestnictwa przychodzą dziś na zajęcia ze swymi synami.

A w Pracowni, od wewnętrznej strony drzwi nie ma już problemów szkolnych, zawodowych, politycznych, rodzinnych i zdrowotnych. Tu istnieje makro Świat mikro modeli, relaksu i ponadczasowych przyjaźni.

Na przełomie 2013 i 2014 roku wstrząsnęła pracownią konieczność przeprowadzki. Straciliśmy siedzibę w której funkcjonowaliśmy przez ponad 22 lata. Tam, w miejscu zwanym przez zorientowanych Rakolandem pracownia poważnie rozwinęła skrzydła. W tym okresie wyszliśmy nie tylko poza dzielnicę Wola w Warszawie, czy samą Warszawę. Zaczęliśmy być znani w kraju i za granicą. Znakomite warunki lokalowe i przestrzenne pozwalały na realizację szkolenia młodych adeptów /zawsze traktowaną priorytetowo/, spokojne prowadzenie prac modelarskich, przygotowywanie i staczanie wielkich bitew. Sympatycznie też było realizować tam dni otwarte dla szkół czy prezentacje rocznicowe i tematyczne. Niestety, władze nie wykazały dostatecznego zaangażowania, zrozumienia, a co za tym idzie skutecznej pomocy. Budynek który opuszczaliśmy, a który miał być wyburzony stoi i ma się dobrze. Staraliśmy się o godną, rozwojową siedzibę. Nie starczyło wyobraźni.


Dyrekcja wyraźnie zadowolona ze skali imprezy i jej przebiegu
Wiele serca okazała dyrekcja ZWPEK. Siłami własnymi pracowni i przy wielkim, nieocenionym wsparciu ze strony patrona pracowni /NSZZ Solidarność komunikacji stołecznej/ udało się wielkie przedsięwzięcie przeprowadzki. Historia zatoczyła koło i od początku roku 2014 jesteśmy znów w MDK na ul. Brożka. Do dyspozycji jest połowa tego, co w Rakolandzie…. Nie ma stanowisk do pracy modelarskiej, nie ma map operacyjnych, szatni…Dobrze, że w tradycyjnie najważniejszy dzień naszych zajęć, czyli w sobotę jesteśmy w placówce sami. Pozwala to na realizację tego, co uczestnicy lubią najbardziej… Mamy na niestety za małej powierzchni, ale jednak możliwość realizacji walk, bitew i kampanii. Od września tego roku mamy nową Panią Dyrektor. Bardzo liczymy, że uda się pozyskać przestrzeń tak, byśmy nie tłoczyli się ściśnięci na zmianę przy stołach i by realizacja prac modelarskich mogła się odbywać nie w zaimprowizowanych i fatalnych warunkach.

O tym wszystkim mówiłem podczas uroczystości rocznicowej…

24 października 2014r w siedzibie Pracowni zgromadzili się liczni Goście ze środowisk samorządowych, oświatowych, związkowych oraz administracyjnych. Było wielu aktualnych i byłych uczestników, często wraz z Rodzicami. Byli partnerzy z Forum Strategie i dziennikarze z różnych mediów. Byli goście zza granicy z zaprzyjaźnionych miejsc. Większość Gości i wielu członków PMiHW otrzymało prezenty, pamiątki i szczególny Znaczek Pamiątkowy, który będzie od teraz naszym znakiem rozpoznawczym. W dniu uroczystości 30 osób zostało uhonorowanych tytułem Honorowego Członka PMiHW. To wieloletni stażem uczestnicy, bez nich trudno by było sobie wyobrazić radzenie sobie
w ciężkich chwilach.

Szczególnie serdecznie podziękowaliśmy będącej ponad 10 ostatnich lat Dyrektorem ZWPEK Pani Urszuli Ciołek, oraz pani Wicedyrektor Dorocie Mierzejewskiej. To one w ostatnich latach pomagały pracowni, rozumiały nas doskonale i doceniały to co robimy. Wnętrze budynku na Brożka było w dniu naszej rocznicy w całości zagospodarowane. Już
w korytarzu rozmieściliśmy liczne antyramy z fotografiami pokazującymi jak bywało w minionych latach. Przygotowanemu wystawnemu poczęstunkowi przy koktajlowych stolikach towarzyszyła wyświetlana potężna prezentacja wykorzystująca obszerne fragmenty filmu o pracowni i dokumentująca szereg dokonań z minionych lat i z ostatniego okresu.


Fragmenty końcowej fazy bitwy pod Tannenbergiem w 1914r.
W samej sali, poza zestawem specjalnie przygotowanych prac konkursowych została zaprezentowana potężna diorama prezentująca końcowe fragmenty słynnej bitwy pod Tannenbergiem w 1914 roku. Uczciliśmy tym samym równą, setną jej rocznicę. A przecież to tak naprawdę Łodwigowo, Grunwald, Stębark. Czyli, nasze Mazury i to dokładnie tam, gdzie niegdyś Jagiełło pobił na głowę Zakon Krzyżacki. Ekspozycję i wystrój sali zachowamy przez pierwsze dni listopada, bo pragniemy zorganizować dni otwarte i zaprezentować okolicznym szkołom samą pracownię, dioramę i żywe lekcje historii.


Z okazji 40 rocznicy powstania pracowni został też rozstrzygnięty specjalnie zorganizowany konkurs modelarski dla najmłodszych adeptów sztuki modelarskiej. Przewodniczącym Jury był Burmistrz Dzielnicy Ursynów Pan Piotr Guział, w składzie zaś oceniającym same znakomitości: Prezesi, Burmistrzowie, Przewodniczący, Dyrektorzy. Podajemy wyniki konkursu szczerze gratulując uczestnikom, którzy udowodnili, że naprawdę potrafią przygotować atrakcyjne grupy zaskakująco starannie, estetycznie i wiernie wykonanych figur żołnierzy czy modeli.


Chwila po odebraniu nagród w otoczeniu najbliższych
1. Jakub Jarmuła (30pkt)
2. Olaf Szczepkowski (24pkt)
3. Krzysztof Miąsko (22pkt)
4. Jan Galbarski (17pkt)
5. Jakub Markiewicz (16pkt)
6. Paweł Galbarski (13pkt)
7. Eryk Giza (10pkt)
8. Wiktor Janusz, Jan Jarmuła, Łukasz Galbarski (po 4pkt)
9. Jerzy Sowiński (2pkt)
10. Mikołaj Rozwadowski (1pkt)

Komisję Skrutacyjną poprowadził Szef portalu Strategie pl. Ryszard Kita (Raleen), sekundował mu Krzysztof Rogalski. Wszyscy uczestnicy są uczniami szkół podstawowych, gimnazjów i liceów.


Założyciel KH MDK i PMiHW ZWPEK
Sławomir Rakowiecki


Pracownię założyłem 1 września 1974 roku w Młodzieżowym Domu Kultury na Woli, dziś pod nazwą Pracownia Mikromodelarstwa i Historii Wojskowej prowadzę Ją, jako jedną z pracowni Zespołu Wolskich Placówek Edukacji Kulturalnej.
Komentarze
dziadek2034 dnia paĹşdziernik 25 2014 18:06:54
Brao udana impreza i świetnie zorganizowanasmiley
jurek dnia listopad 05 2014 20:30:29
Podobała mi się impreza
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.