Pracownia Mikromodelarstwa i Historii Wojskowej
Nawigacja
Strona Główna
O nas
Forum
Artykuły
Linki
Galerie
Download

Szukaj
Kontakt
Obrazek dnia

Dania
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
45 lat PMiHW
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 134
Najnowszy Użytkownik: MateuszHoncharuk
40 lat PMiHW
Facebook
Martola
Strategie
Reko
Bitwa Napoleońska - 22.10.2011
Jesień bieżącego roku zgodnie z planami z odpraw przyniosła kolejne wielkie starcie.

Tym razem specjalnie przygotowani Austriacy, mocno i wielkim wysiłkiem i staraniem poddani poprawkom, wzmocnieni nowymi oddziałami, nareszcie dysponujący dużymi pułkami huzarów. Wspierać ich mieli Anglicy. W akcji po stronie anty francuskiej stanęli dobrzy, doświadczeni dowódcy. Od lewej część Austriaków prowadził Mariusz, centrum habsburskie do walki przygotował Jimmor Grześ, w prawo miał Miśka Andrzeja, skrzydło zewnętrze, również z Anglikami prowadził Tomek. Jimmor i Tomek pojawiali się na polu walki po długich przerwach, ale ich doświadczenie, wiedza i praktyka zapowiadały, ze francuzom łatwo nie będzie.

Francuzi wystawili do walki od lewego skrzydła: Sasów pod Krzyśkiem, 1 Dywizję z korpusu Davuota pod Jankiem, w centrum 4 bataliony i cztery pulki jazdy [ Stara Gwardia ] pod instruktorem, 2 Dywizję z korpusu Davuota pod Pawłem i na drugim skrzydle 3 Dywizję również z korpusu Davuota pod Angelem… Sasi i 3 Dywizja na skrzydłach dostali wzmocnienie w postaci brygad jazdy liniowej / Francuzi / i ciężkiej / Sasi.
Bardzo skomplikowany i wiele wymagający od francuskich dowódców był plan akcji. W skrócie go przedstawiając należało – odwrotnie, niż zwykł czynić to Napoleon - wykonać dwa odśrodkowe uderzenia prowadzone przez dywizje Pawła i Janka na zewnętrzne skrzydła nieprzyjaciela. Środek miała wypełnić wyłącznie demonstrująca Stara Gwardia, ew możliwa do użycia mogących być zagrożonymi wewnętrznych skrzydeł atakujących dywizji braci… Sasi Krzysia i Angela dywizja mieli ostrym uderzeniem na wprost przygnieść wroga, przy czym silna dywizja Angela winna złamać opór zewnętrznego skrzydła i podjąć rolowanie centrum Austriaków. Udana demonstracja siły z użyciem Gwardii w centrum wywołała zakładany efekt. Duch u dowódców koalicyjnych padł. Choć przyznam, że jak wszedłem do Sali i pierwszy raz zobaczyłem siłę mojego vis a vis to aż drgnąłem z wrażenia. Na wprost moich 200 gwardzistów mających demonstrować stało ponad 650 białych…. Koalicja miała dobrze rozmieszczone skrzydła i fatalnie, wręcz samobójczo ugrupowane centrum. Postanowiłem utrudnić rozwinięcie Jimmorowego, źle ugrupowanego już na wyjściu centrum Austriaków. W połączeniu z efektami psychologicznymi mogło się udać. Zdecydowana akcja tyralierów, strzelców konnych a potem jeszcze szwoleżerów wspierana ogniem doskonale przygotowanej artylerii konnej i ciężkiej złamała jakiekolwiek możliwości działania głównego zgrupowania Habsburgów. Dywizje Janka i Pawła zgodnie z planem poszły wprzód, ale tu dał się odczuć silny opór dobrze prowadzonych Austriaków Mariusza na skrzydle zewnętrznym, oraz doskonała reakcja Miśkowych Anglików. Andrzej Misiek zdecydowanie użył licznej jazdy i szybko zablokował ruch dywizji Janka. Angel zaś dotkliwe straty, szczególnie w jeździe, poniósł od twardo broniących się sił Mariusza. Tam artyleria, jednostka jaeger i grenadierzy zapowiadali poważne kłopoty dla najlepszej dywizji francuskiej. Kłopot z austriackim centrum podziałał fatalnie na morale koalicyjnych oficerów. Jimmor nie wytrzymał obciążenia psychicznego, wdał się w wymianę wrażeń z jednym z dowódców francuskich i wyszedł z bitwy.

Nie byłem przy tym, zastałem natomiast w pewnej chwili w roli dowódcy Austriackiego centrum Janka N. Jan usiłował wyprowadzić choć część swych jednostek do walki, ale nad głową miał już ścianę ognia, tyralierów i atakującą jazdę. Tu Austriacy ponosili potężne straty od ognia artylerii i ostrzału tyralierów. W zgrupowaniu gwardii podczas tej demonstracji zginął aż jeden szwoleżer. Nie zrozumiałym było, że po ósmym cyklu najdalej przemieszczone jednostki austriackiego centrum przeszły aż 25-30 cm. A mogły i powinny 160!!! Odrzucenie przez Janka akcji Andrzeja jazdy spowodowało ogólny, wczesny odwrót niemal całego frontu koalicji. Twardo wojował Mariusz mocno naciskany przez coraz poważniej atakującego Angela. Crescendo wzrastały straty. Lekka jazda Angela straciła pułk, drogie dla obu stron było zwarcie jazdy i piechoty Anglików Andrzeja i Janka. Dwa pułki jazdy i dezorganizacja artylerii po obu stronach narobiły odczuwalnego zamieszania. Janek zdołał uporządkować szyki i mocno nacierał dalej. Anglicy poczęli ustępować…

W 9 tur nastąpiło rozstrzygniecie bitwy. Działania planowane na dwa dni zostały zrealizowane w pół dnia pierwszego. Na pewno nie dopracowany po stronie koalicji plan rozwinięcia i plan akcji ułatwił działania Francuskie. Oficerowie francuscy zostali specjalnie przygotowani do sprawnego poprowadzenia swych sił. Trzy dywizje były ugrupowane do akcji wg zasady, że faktycznie w boju miały brać udział ich ..połowy. Dwa pułki piechoty, jeden lekkiej jazdy i bateria dział to była aktywna część formacji. Reszta dostała kategoryczne rozkazy pozostawania w odwodzie. Trzecie pułki przewidziano jako rezerwę, czwarte dostały praktycznie zakaz użytymi…
Ale tego nieprzyjaciel nie wiedział ulegając presji psychicznej…. Łącznie lekko o trzy—cztery działa przeważała artyleria koalicji, więcej też było jazdy, równowaga liczebna występowała w piechocie. Prawdą jest natomiast, że wobec zwartych oddziałów grenadierów austriackich, riflemanów, gwardii angielskiej i licznej jazdy Brytyjczyków zestaw wojsk francuskich był słuszny. Jakościowo Francuzi zapewne przeważali…. Niemniej szybkie rozstrzygnięcie bitwy nie było wynikiem różnic w ilości czy jakości wojsk; tym razem wybitnie leżało w warstwie psychologicznej, morale, przygotowaniu akcji, przygotowaniu i zaplanowaniu rozwinięcia i poprowadzenia jednostek. Pod tym względem dowództwo koalicyjne na całej linii - w porównaniu do wybitnie wymagającego i świetnie przygotowanego i dowodzonego wroga zawiodło. Jan N, obejmując w 8 turze centrum Habsburgów nie był już w stanie zapobiec nieuchronnej klęsce.

Kilka uwag dodatkowych. Bitwa była rozgrywana równolegle do szkolenia w zakresie szkoły Walki Piechoty. Szkolenia sprawnie prowadzili Kuba i Jaś, mając od 3 do 6 rekrutów w dyspozycji. Ponadto, w Sali znaleźli się wizytujący Goście. Pani Wicedyrektor z grupą instruktorów z ZWPEK-u wraz z osobami towarzyszącymi.

Pragnę tu podziękować wszystkim obecnym, bo jednoczesne toczenie poważnej bitwy z ponad 4 tysiącami figur w akcji, szkolenie nowych, młodych uczestników i podejmowanie Gości to dużo, nawet jak na naszą Pracownię. Jeśli dodamy, że niezależnie od wszystkiego Marciniasty kręcił film, Darek robił profesjonalne zdjęcia a kilku nowych było u nas pierwszy raz w życiu, to niech to uzmysłowi wszystkim co działo się w Pracowni 22 października….

Jest mi miło, że mogę przekazać słowa uznania wszystkim obecnym, bo w samych superlatywach odbierali nas wizytujący nauczyciele i instruktorzy, oraz osoby towarzyszące. Imponował im profesjonalizm, organizacja, zaangażowanie i umiejętności obecnych, byli ujęci przyjęciem i potraktowaniem ich . Dziękują zatem za wspaniałą postawę.

I uwagi do uwag. W piątek , dzień wcześniej przez Pracownię przewalił się „najazd Hunów”- podejmowaliśmy ponad 60 osobową wycieczkę klas gimnazjalnych z opiekunami. Każdy zatem, szykując się do bitwy, musiał „poukładać” sprawy prywatne, zawodowe, szkolne; wszystko „podciągaliśmy” pod możliwości Jimmora niezależnie od własnych, osobistych problemów, spraw i kłopotów. Szkoda, że komentarze, nerwy, polemiki i ostateczna reakcja właśnie Jimmora była udziałem….Cóż, może to kwestia nastawienia.

Życzymy wszystkiego najlepszego podczas niezbędnych przemyśleń. Instruktor.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.