Pracownia Mikromodelarstwa i Historii Wojskowej
Nawigacja
Strona Główna
O nas
Forum
Artykuły
Linki
Galerie
Download

Szukaj
Kontakt
Obrazek dnia
Po 6. Wygodnie
Hackenberg
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
40 lat PMiHW
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 119
Najnowszy Użytkownik: Karol Jankowski
Facebook
Reko
Martola
Strategie
Krucjatowa kampania, trzecia relacja z dalszego ciągu działań

Walczą. A zadziało się wiele i wygląda, że moje przewidywania -co do rozwoju wydarzeń- nie tylko się sprawdziły, ale w niektórych wypadkach sprawy zaszły jeszcze dalej!
Można stwierdzić, że Akka (Jan) niemal padła, trwa częściowa ewakuacja z użyciem okrętów. Tu wyraźnie „kłania się” dysonans pomiędzy ratowaniem, „czego i kogo się da” z pomyśleniem o wykorzystaniu okrętów dla wykonania manewru częścią zdolnych do walki oddziałów tak, by dokonać swoistego desantu w kłopotliwej sytuacji stawiającego Saracenów. Może warto pomyśleć…
Zgodnie z przewidywaniami klęską zakończyła się operacja licznej Lekkiej Jazdy Arabskiej (Wiktorio) na przedpolach przełęczy. Doszło tam niemal do wytępienia lekkokonnych; zdołała się oderwać i wycofuje się w głąb przełęczy nieliczna grupka jeźdźców. Połączone siły Krucjaty, Królestwa Jerozolimy (Mariusz), Baronów (Mikołaj i Alek) i Joannitów (Kuba) po zadaniu dużych strat Arabom zepchnęły ich w głąb przełęczy i z wolna za nimi podążają.

Całość artykułu znajdziecie - tu link
Ciąg dalszy kampanii z okresu Krucjat

Kerboga nadciągnął (prowadzi Wiktorio). Pojawił się z mgły burzy piaskowej… Doczekał się przybycia dwu potężnych oddziałów plemion koczowniczych, od dawna sprzymierzonych z Saracenami…Przybyli Połowcy i Pieczyngowie. Rządni zdobyczy, znęceni informacjami o słynnym i przebogatym skarbie Królestwa Jerozolimy. Sam Kerboga ma własny oddział lekkiej piechoty. Prowadzi jazdę Seldżuków ale i silny hufiec wyborowych łuczników ze znakomitymi refleksyjnymi łukami.
Tymczasem jednak wiele się zmieniło. Lekka Jazda Arabska po wyjściu z przełęczy /o której już poprzednio pisałem, komentując decyzje Wiktoria/ rzeczywiście nie tylko rozwinęła się w linię bojową udając równorzędnego przeciwnika, ale zamiast charakterystycznych dla niej i groźnych wtedy działań nękających przyjęła i podjęła walkę bezpośrednią, co więcej dopuszczając do starć wręcz. Ta taktyka nieuchronnie musiała prowadzić nie tylko do nie zrealizowania postawionego zadania, ale do fatalnych i „crescendo” narastających strat, a w efekcie niemal do wyniszczenia. Co więcej walczyć przyszło samotnemu Wiktoriowi nie tylko z własnymi jednostkami Króla Jerozolimy /Mariusz/, ale i siłami Alka, Mikołaja i Łukasza. W ani jednym przypadku Chrześcijanie nie dopuścili nawet do zbliżenia się jeźdźców Arabskich do pielgrzymów czy wolno posuwającej się kolumny krucjaty. Nie spowolniło to ani na jotę ruchu kolumny głównej. Zagraża natomiast tym, że może się okazać, że przysłowiowa „żywa noga” nie ujdzie spod mieczy Chrześcijan w tej strefie walk!!

Całość artykułu znajdziecie - tu link
Duża kampania z okresu Krucjat….

Namawiano mnie od pewnego czasu, by takie właśnie przedsięwzięcie przygotować. Cóż, stało się.
Scenariusz był dość długo przygotowywany. I tak: na cyplu nad samiutkim morzem umieszczona została Akka. Miasto, twierdza, port. We wnętrzu znalazł się garnizon pod dowództwem Baliana z Ibelinu (Jaś). Całość obwarowań osaczona była przez potężne siły Saracenów pod dowództwem ich najwyższego władcy.(Krzyś). Krzyś świadom zagrożenia, na tyłach sił oblegających umieścił dwa silne zgrupowania. Jedno, złożone z kilku hufców ciężkiej piechoty i drużyn łuczniczych, drugie z przebranej i specjalnie skoncentrowanej lekkiej jazdy arabskiej z masą łuczników i miotaczy oszczepów. (Wiktorio i Łukasz).(Łukasz się nie „zmaterializował”, chory wylądował w szpitalu w Konstancinie i Wiktorio musi radzić sobie sam..).To zabezpieczenie tyłów wynikało z wieści, które Krzysiowi dostarczyli zwiadowcy. Po pierwsze, daleko na południu w dwóch obozach skoncentrowane zostały silne oddziały zakonów. W jednym stali Templariusze, w drugim Joannici.(Kuba i Eryk) Ba, wieści niosły, że wzdłuż brzegu nadciąga duża siła. Król Jerozolimy i świeżo z Europy przybyłe liczne oddziały wielmożów, a wszystko to zmierzało właśnie do Akki…(Mariusz, Alek, Mikołaj).

Całość artykułu znajdziecie - tu link
Ostatnia bitwa. (luty 2016 r.)

Korzystając z czasu ferii i kontynuując szkolenia przygotowaliśmy kolejną całkiem dużą akcję. Ostatnio szkolenia wiązały się z akcjami samolotów w 1:144 z II ww. Teraz scenariusz założył by nabytych umiejętności użyć w warunkach realnej akcji w trakcie poważnej bitwy na lądzie. Zapadły decyzje: druga połowa 1943 roku, front wschodni. Drugorzędny odcinek frontu. Obsada ze strony Niemców: Dywizja Piechoty obsadzająca w dwóch rzutach front. Na zapleczu Korpuśny Oddział Rozpoznawczy.Za polem akcji, możliwa do wezwania Kampf Gruppe. Dowódcy Niemców znają jej siłę. Brygada Sturmgesutz, Batalion Grenadierów pancernych na Hanomagach SdKfz 251. Bateria plot (37mm na Krauss Maffei), kompania rozpoznawcza z Aufklarugns Abteillung, ciężka bateria plot/ppanc. (88mm). Na froncie rozwinięta całkiem niezła OPL. Jest stanowisko dowodzenia, polowy warsztat naprawczy, personel zdolny do szybkiego przygotowania lądowiska pomocniczego... Zapas materiałów pędnych, amunicja, części.

Całość artykułu znajdziecie - tu link
Lotnictwo 1:144, II wojna światowa, szkolenie, akcje szkoleniowo-bojowe 2016 r

W środę 13 stycznia „pociągnięte” zostało potężne szkolenie. Mordercze. Młodzi oczekiwali i chcieli niewielu ogarniało, na co się porywają…
Prezentacja maszyn /mamy około tysiąca samolotów… z różnych państw, frontów, okresów wojny i teatrów działań wojennych…/, organizacja, typy, przeznaczenie, zasady użycia. Organizacja pracy na ziemi. Bazy lotnicze i lotniska polowe. Działania personelu naziemnego. Służby techniczne. Ich praca. Charakterystyki maszyn. Obrona terytorialna. Sieć obserwacyjno-meldunkowa. Organizacja opl. w różnych państwach i jej rozwój. Nowinki techniczne. Wreszcie- rodzaje operacji lotniczych. Zadania, cele, możliwości. Taktyka. Koszty i ekonomia!! I… ćwiczenia. Starty, lądowania, figury akrobacji lotniczej. Uzbrojenia pokładowe samolotów, strzelcy, przepisy. I …do maszyn!!! Dane taktyczno-techniczne. Łączność. Cztery kanały. Nawigacja. Rozpoznanie celów, widoczność, pogoda.

Całość artykułu znajdziecie - tu link
Witam w Nowym Roku

2016 rok zaczynamy w dość złożonej i skomplikowanej, otaczającej nas sytuacji. Trochę o nas i o wspomnianej sytuacji. Jest nas teraz w kręgu /reaktywowanego po ponad 23 latach/ KH –Klubu Hobbystów- dla niezorientowanych: tak nazywaliśmy się od 1974 roku, kiedy powstaliśmy, około 100. Zapisanych, formalnie spełniających aktualne wymogi oświatowe jest 40. Pozostali noszą dziś tytuł Członka Honorowego PMiHW /nasza nazwa od 1983 roku: Pracownia Mikromodelarstwa i Historii Wojskowej/lub funkcjonują w swoistym wolontariacie. Tak Członkowie Honorowi, jak Wolontariusze z formalno-oświatowego punktu widzenia nie istnieją. Nie będę tego komentował. Licząc rocznikami: od 1974 roku do teraz to połowa czterdziestego drugiego roku istnienia, funkcjonowania i działalności. Od półtora roku PMiHW, od września 2015r reaktywowano nazwę KH. KH spotykają same przeciwności. Stały, zrównoważony rozwój -zgodny z wieloletnią tradycją i strategią- został wstrzymany kolejnymi, szykanującymi pociągnięciami skierowanymi przeciwko nam. Używam określenia nam, bo nie jest istotne ile „z dokonań decyzyjnych” trafiało wyłącznie we mnie, a ile szerzej i zwykle mocniej, w całe nasze środowisko. O niektórych faktach nie chcę, lub nie powinienem pisać, toteż tego nie robię. Ale, o pewnych sądzę, że w środowisku powinno być wiadomo
Całość artykułu znajdziecie - tu link
Strona 4 z 21 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>