Pracownia Mikromodelarstwa i Historii Wojskowej
Nawigacja
Strona Główna
O nas
Forum
Artykuły
Linki
Galerie
Download

Szukaj
Kontakt
Obrazek dnia

Dania
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
45 lat PMiHW
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 134
Najnowszy Użytkownik: MateuszHoncharuk
40 lat PMiHW
Facebook
Martola
Strategie
Reko
Zobacz Temat
Pracownia Mikromodelarstwa i Historii Wojskowej | Dla Gości | Wargaming
Autor Dreadnoughts !!!
jimmor
Super Administrator

Data rejestracji: 07.08.08
Dodane dnia 02-11-2009 12:36
Od pewnego czasu chodzi za mną system bitewny do IWŚ na morzu. W Pracowni mamy okręty do tego okresu w skali 1:3000.

W ramach zbierania materiałów do systemu odwiedziłem kilka stron poświęconych zarówno bitwom, okrętom jak i działom okrętowym tej epoki. Dane są w dużej części fragmentaryczne, na ogół bardziej kompletne dla sprzętu brytyjskiego niż niemieckiego. Nie sposób na przykład znaleźć informację o kątach padania pocisków z niemieckich dział przy różnych zasięgach, lub tabelarycznych danych o skuteczności tych pocisków.

Dlatego cofnąłem się do czasów politechnicznych, uzupełniłem dodatkowo wiedzę z sieci i zrobiłem dwa małe sprytne arkusze kalkulacyjne z których jeden pozwala z niezłym przybliżeniem symulować krzywą balistyczną różnych pocisków z różnych dział. Porównując dane z symulacji dla ciężkich pocisków brytyjskich z danymi z prób uzyskałem błędy nie większe niż 6%. Aby przeprowadzić obliczenia dla jakiegoś działa potrzebuję informacji o co najmniej jednym zasięgu + o powiązanym z nim kącie podniesienia lufy + o prędkości początkowej. Arkusz pozwala mi wyliczyć zasięg dla dowolnego kąta + prędkość uderzenia + kąt uderzenia.

Drugi arkusik jest jeszcze sprytniejszy i opiera się o wzór J. de Marre'a na szacowanie głębokości penetracji pancerzy stalowych jednorodnych. Dysponując masą pocisku, średnicą, oraz prędkością uderzenia (np. z pierwszego arkusza) jestem w stanie oszacować z niezłym przybliżeniem jego skuteczność.

Testem dla obu arkuszy były obliczenia wykonane dla brytyjskiego działa 4.5"/45 (11.4 cm) QF Mark I. Wiedziałem o nim jedynie tyle, że przy kącie uniesienia lufy 43st i prędkości początkowej 2449 fps miało zasięg 18200m, oraz że strzelając pociskami o masie 25kg posiadało zdolność penetracji 76mm pancerza na dystansie 9600m.

Z arkusza pierwszego wyliczyłem, że do strzału na 9600m konieczne jest uniesienie lufy pod kątem 8,02st. Pocisk padający będzie miał prędkość około 387,5 mps, upadnie pod kątem nieco ponad 12st a jego zdolność przebicia wyniesie... 75,782436mm smiley
Edytowane przez jimmor dnia 02-11-2009 12:37
Autor RE: Dreadnoughts !!!
jimmor
Super Administrator

Data rejestracji: 07.08.08
Dodane dnia 03-11-2009 07:48
Do zakładki Linki>>Barwa i broń (http://www.pmihw.pl/weblinks.php?cat_id=3) dodałem trzy strony poświęcone tematyce I WŚ na morzu.
Skocz do Forum: